Jak vytvořit originální nábytek díky domácí renovaci?

Jestliže máte dojem, že váš stůl nebo židle už dosloužily, nemusíte se hned nutně uchylovat k nákupu nové soupravy. Někdy totiž stačí jen trocha snahy, nápad a z okoukaného nábytku může vzniknout krásný nový originál. Vdechnutí vaší osobnosti i čas strávený prací navíc zajistí, že si svůj nábytek zamilujete snad ještě více. Jak na to poradí následující článek.

K renovaci postačí jen pár základních věcí

Domácí renovace nábytku jsou v poslední době čím dál tím oblíbenější a to nejen díky úspoře, ale i díky mnohým inspirativním projektům, které lze najít na internetu, v časopisech i v televizi. Radost z odvedené práce dalece převyšuje radost z nákupu sériově vyráběného nábytku a do renovace se může zapojit celá rodina.

Prvním krokem je volba barvy, do níž bude nábytek laděn. Nejde jen o odstín, ale také o druh. Asi nejlepší volbou pro interiérový dřevěný nábytek je netoxický akrylát, který lze pořídit jak v matu, tak v lesku. Krom toho je nutné mít vhodné náčiní a správně dodržovat postup zdařilé renovace. To všechno totiž výrazně ovlivní vzhled vašeho konečného díla.

K renovaci dřevěných nebo laminátových stolů a židlí je zapotřebí několik věcí:

  • štětec
  • malířský váleček
  • igelit
  • brusný papír
  • základní nátěrovou barvu
  • povrchovou úpravu v podobě laku

Nejprve je třeba si důkladně připravit povrch nábytku a dokonale jej zbavit starého nátěru. K tomu poslouží brusný papír, barvu je také možné sundat za pomoci horkovzdušné pistole. Když je nábytek takto připraven, je možné přistoupit k nátěru. Obvykle se využívá vícero vrstev, základní nátěr je třeba nechat zaschnout a poté malbu opakovat.

Vlastní projekt ocení celá rodina

Barva se musí nanášet rovnoměrně tak, aby nestékala a nevznikly stopy. Štětec se hodí pro méně rovné povrchy (například vyřezávané nohy), váleček zase na rovné plochy. Nezapomeňte také na igelit, který ochrání vaši podlahu před pokapáním barvou!

Jestliže chcete dodat nábytku retro nádech ve stylu Provence, použijte podkladovou barvu v jiném odstínu, než je další nátěr a části nového nátěru poté v některých místech jemně obruste, aby vynikla spodní vrstva.

Když všechny barevné vrstvy zaschnou, přichází na řadu lak. Jak matný, tak lesklý lak barvu zafixuje, ochrání a dodá jí pěkný vzhled. Pokud jste kreativní, můžete nábytek vyzdobit malbou květin nebo jiných motivů, pomoci by vám mohly i šablony.

Stůl, židle či jiný dřevěný nebo laminátový nábytek je třeba nechat vyschnout zhruba 48 až 72 hodin, než jej bude možné používat. Během renovace si přizvěte na pomoc i děti a z nábytku se pak stane opravdový rodinný poklad nesoucí hezké vzpomínky na společně strávený čas.

Přečtěte si také

Inspirace na vánoční dárky do bytu Možná si stále lámete hlavu s tím, co koupit k Vánocům pro rodiče nebo třeba kamarády. Jednou z možností je vybrat jim něco, co se jim bude hodit do bytu, využijí to a zároveň je to potěší. Pokud troc...
Užijte si léto s klimatizací v bytě Klimatizace už dávno není věc, se kterou bychom se setkávali pouze v lepších hotelových pokojích, v kancelářích nebo v obchodech. Stále více lidí poznává kouzlo klimatizace v bytě, která výrazně zvýší...
Jak naaranžovat stůl na štědrovečerní večeři? K přípravě štědrovečerního stolu se váže mnoho tradic. Dnes se již dodržuje jen malá část z nich, ale můžete je také zohlednit při výzdobě stolu. Jak jej vyladit tak, aby k večeři lákaly nejen voňavé ...