Co může opticky zmenšit váš byt, aniž byste o tom věděli?

Jen opravdu málokdo by řekl, že touží po menším byte, než ve skutečnosti má. Obvykle si spíš stěžujeme na nedostatek prostoru i soukromí. Klasickým přáním je mít byt, který působí vzdušným nepřeplněným dojmem. Zkuste se tedy vyhnout tomu, že byste ho nechtěně ještě opticky zmenšovali.

Barvy dělají mnoho

Úplně jiný ráz může místnosti propůjčit tapeta na zdi nebo barva, kterou je tu vymalováno. Tmavé barvy na zdech obecně místnost zmenšují. Pokud nechcete mít zdi bílé, klidně nějakou barvu vyberte, ale dejte ji jen třeba na jednu stěnu nebo její část. Stejný zmenšující efekt mají i tapety s výraznými vzory. Ten ubere mnoho z prostoru, naopak jemné a drobnější vzory se hodí i do menších místností.

Místnost působí menší také v případě, kdy tu jsou jen fádní barvy, vše je ve stejném odstínu a nic nevyniká. Zvolte si klidně pro místnost jednu základní nenápadnou barvu, ale doplňte k ní další – výraznější. V té zvolte třeba jen barvu doplňků, polštářků, květináčů, prostě jakýchkoliv drobností. Místnost to velmi oživí a zvětší.

Rozvržení nábytku

Na prvním místě vás nejspíš napadne, že byt se zmenší, pokud jej prostě přeplníte nábytkem. Vyhněte se tedy masivnímu nábytku, ale i dřevěným obkladům stěn či stropu. Zamyslete se také nad tím, jestli je opravdu nutné, aby každá místnost byla od té vedlejší oddělena dveřmi. Pokud už musíte mít v bytě více dveří vedle sebe, volte raději některé z prosklených variant. Byt pak působí vzdušnějším dojmem. Místnost můžete zmenšit i tím, že do jejího středu dáte malý koberec. Ano, kusové koberce klidně do bytu vyberte, ale umístěte je jinam než doprostřed místností.

Co nejvíc světla

Velkou roli v tom, jak vnímáme velikost prostoru, hraje i jeho osvětlení. Když dáte do každé místnosti jeden lustr doprostřed stropu, bude to tu vypadat menší, než je tomu doopravdy. Dopřejte si tedy výběr různého osvětlení v každé místnosti. Můžete sem vybrat lampu, zvolit bodové osvětlení, oddělit pomocí světla pracovní koutek.

Stejně tak, pokud bude v místnosti obecně málo světla zvenčí, bude to na vás působit stísněně. Když už je místnost menší, zvolte do oken hodně řídké a světlo dobře propouštějící záclony. Snažte se vyhnout tomu, že byste vchod místnosti nebo okna obestavovali nábytkem, abyste tím ještě přicházející světlo ubrali.

Přečtěte si také

Tapety nejen na zdi, aneb jak sladit jednotlivé prvky v místnosti Chcete rychle a bez námahy předělat svůj obývací pokoj, ložnici nebo jinou místnost v bytě? Pak nasměrujte svoji pozornost na hravé tapety, díky nimž snadno dodáte místnosti barvy, vzory i zajímavé te...
Dvě děti a jeden pokojíček, aneb jak si poradit s výzvou Čím více dětí, tím více radosti - alespoň tak nějak se to říká. Je pravda, že děti vnáší do našich životů bezpodmínečnou radost a ukazují nám, jak si bezstarostně užívat života. Jenže stejně jako děti...
5 rad, jak zbavit byt neuspořádanosti Stále uklízíte, myjete okna i podlahy a váš byt vypadá pořád neuklizeně a neuspořádaně? Na vině by mohla být jednoduchá diagnóza: neidentifikovatelný nepořádek. Když žijete v jednom prostoru delší dob...