Jak a podle čeho vybírat tu pravou kuchyňskou linku

Výběr kuchyňské linky není otázkou deseti minut. Před jejím pořízením si totiž všechno musíme nejdříve dobře rozmyslet a naplánovat, na škodu nejsou ani kresby, které nám umožní představit si novou v kuchyni v trochu jasnějších barvách. Teprve až když máme v hlavě alespoň základní představu, můžeme se přesunout k dalšímu kroku – výběru vhodného materiálu, rozhodnutí, jaké systémy nejlépe využijeme či volbě ideální pracovní desky.

Výběr nové kuchyně neuspěchejte

Nová kuchyňská linka, které odpovídá našim představám a po designové stránce je naším splněným snem, je sice velmi lákavá představa. I když se možná těšíte, až si v nové kuchyni poprvé uvaříte nebo pohostíte návštěvu, neměli byste její výběr uspěchat. Máme pro vás praktický návod, který vás pěkně krok za krokem provede správným výběrem kuchyňské linky.

Co udělat na začátku

Na samotném začátku je určitě rozumné sestavit si finanční plán. Je sice pravda, že zaplacení kuchyně přichází na řadu až jako poslední, s určitým rozpočtem je ale potřeba počítat již od samotného plánování. Vidina finančního stropu, který nebudete chtít překročit, vám pomůže při rozhodování o velikosti kuchyně, výběru vhodného materiálu, rozhodnutí o pracovní desce či o volbě obkladů za kuchyňskou linku. Při plánování si rozmyslete i použitelné systémy, samotné rozvržení nebo úchytky na kuchyňskou linku. V potaz berte i rozvod vody, přívod elektřiny, volbu vodovodní baterie a další zdánlivé maličkosti, které při finálním výběru mohou hrát důležitou roli.

Jak si novou linku správně rozvrhnout

U kuchyňské linky je důležité její rozvržení, které by mělo odpovídat logické posloupnosti činností v kuchyni – tím máme na mysli, jak jdou za sebou jednotlivé pracovní úkony. Při rozvržení jednotlivých kuchyňských zón se vychází z předpokladu, že potraviny nejdříve musíte roztřídit, pak je uklidit na jejich místo, následně je čistit či jinak upravit, tepelně zpracovat, servírovat a na závěr uklízet. Pozor si dejte i na rozložení kuchyně podle toho, jestli je určena pro praváky, nebo pro leváky – v případě praváků se jednotlivé kuchyňské zóny řadí zleva doprava, v případě leváků zase zprava doleva.

Jaký vybrat materiál kuchyňských skříněk

Základem skříněk je korpus, který se nejčastěji vyrábí z vysokotlakých dřevotřískových desek. Ty se na povrchu ještě dále upravují, což určuje jejich finální vzhled. Co se ceny týče, nejlevněji vyjde kombinace dřevotřískového základu s dekoračním papírem, který se na povrchu ošetří. Další cenově dostupnou variantou je laminát – odolný vícesložkový materiál. Oblíbené jsou i imitace dřeva, které na první pohled vypadají jako pravý masiv a autentičnosti často dosahují i na dotek. Zmínit můžeme i dřevovláknité desky, které jsou skvělé v tom, že je lze šikovně tvarovat a lze s nimi vytvářet plastické dekory. Svrchní vrstva je opatřena PVC folií.

Pozornost věnujte i pracovní desce

Pozornost určitě věnujte i výběru pracovní desky ke kuchyňské lince, která je bezesporu nejvíce namáhanou částí. Důležité je především vybrat vhodný materiál, přičemž nejdostupnější je lamino. Dalším vhodným materiálem je akrylát, který se vyrábí z tvrdého termoplastu. Nanáší se na podkladovou desku, oproti laminátu je ale odolnější a to jak na teplo, tak i na mechanické poškození. Nejdražším možným řešením je přírodní kámen. Cenově vyjde draho, ale kuchyňské lince dodá úplně jiný rozměr. Určitě zde musíme vyzdvihnout vysokou odolnost a životnost tohoto materiálu, který se ještě více zvyšuje použitím speciální impregnace. K výrobě kamenné pracovní desky na kuchyňskou linku se často používá žula, travertin nebo mramor. Levnější alternativou je pracovní deska na kuchyňskou linku vyrobená z umělého kamene, který na pohled imituje pravé dřevo a je mnohdy k nerozeznání od originálu.

Co se hodí za kuchyňskou linku

Opomenout byste určitě neměli ani obklady za kuchyňskou linku, které celé sestavě přidávají nejen na estetickém vzhledu, ale i na vyšší odolnosti a praktičnosti. Poměrně levným a snadno použitelným řešením jsou právě již zmíněné obklady, které se v kuchyních vyskytují poměrně často. Výhodou je nižší cena, docela jednoduchá aplikace a především velký výběr vzorů. Další alternativou je sklo za kuchyňskou linku, které již po cenové stránce vyjde dráž, ale zato mnohem lépe vypadá. Stále více lidí sází na tapetu, kterou umístí za sklo, výsledný efekt je pak opravdu krásný. Sklo se snadno udržuje, oproti obkladům nemá žádné spáry, takže zde nehrozí riziko jejich zanesení a je poměrně odolné, díky čemuž se nemusíte obávat jeho poškození.

Přečtěte si také

5 tipů, jak na úklid kuchyně jednoduše Všichni máme zaneprázdněný život. Ať už kvůli práci, dětem nebo koníčkům. Veškeré chytré způsoby, jak si ušetřit čas a energii, jsou proto velice vítány. Kuchyň je místem, kde se při každodenním provo...
Jak ideálně zařídit malou kuchyň, aniž byste se museli něčeho vzdát?  ... V kuchyni to musí, jak se říká, odsýpat. Každá věc má mít své místo a nic nesmí překážet. Ale jak to udělat, když je kuchyně malá a všechny potřebné spotřebiče i pracovní plocha se musí vejít do stísn...
Jak vyřešit obývací pokoj s kuchyní v bytě Pokud žijete v panelovém bytě, možná se stejně jako spousta dalších lidí často potýkáte s otázkou, jak své bydlení zařídit tak, abyste v něm měli vše, co potřebujete a zároveň jste vyřešili nedostatek...