Jak zařídit pokoj pro teenagera?

I když své potomky neustále vidíme tak trochu jako ty malinké děti, kterým jsme četli před spaním pohádku, občas je dobré vnímat skutečnost, že nám vážně vyrostli. Najednou už jim v pokoji nevyhovuje plno věcí, sami cítíme, že záclony se zvířátky sem prostě nepatří. Pak si tedy užijte přicházející výzvu – společné zařizování pokoje.

A ano, to slovíčko „společné“ bylo dost důležité. Pokud má pokojík dobře sloužit, je třeba, aby se v něm zejména jeho majitel cítil co nejlépe a zároveň zde měl vše, co k životu potřebuje.

Základní prvky pokoje

Rozmyslete, co je podstatné, aby vaše dítě v pokoji mělo, a bude mu tu sloužit ještě klidně dalších pár let. Samozřejmostí jsou postel, úložné prostory, psací stůl nebo stůl na počítač, židle, knihovna. Tyto stěžejní věci se nebojte vybrat kvalitní, ale nechte si je odsouhlasit vaším náctiletým. Můžete společně probrat barvu, zvolit celkový design. Berte v úvahu, že v pokoji budou sloužit nejspíš i za pár let, kdy už možná váš potomek nebude trvat na černé barvě nebo růžových puntíkách.

Stůl raději zvolte větší, pokud tu na něj máte místo. Možná sem časem přibude počítač, tiskárna a další vybavení. Pokud máte v pokoji zbývající prostor, klidně jej ponechte k odpočinku a lenošení. Vaše dítě si sem může vybrat křeslo nebo zvolit nějaký vlastní designový prvek. Berte v úvahu, jaké má vaše dítě zájmy, a zařiďte se dle toho. Pokud do pokoje potřebuje nějaké další vybavení, nechte ho, ať má příležitost vám o tom povědět.

Doplňky – nechte ho se vyřádit

Vaše dítě má jistě jasnou představu o tom, jaké povlečení si vybrat nebo jak vyzdobit stěny. Nechte mu volnou ruku v tom, jaké drobnosti se mu do pokoje hodí. Berte v úvahu, že teď je pro něj důležité mít svůj image – a jedná se o věci, které můžete v pokoji pohodlně a celkem levně za čas obměnit.

Přečtěte si také

Jak prosvětlit tmavou chodbu v bytě Nedostatečně osvětlený prostor, pocit stísněnosti a celková nespokojenost - možná se nějak podobně cítíte, když stojíte na chodbě ve vašem bytě. Je pravda, že na chodbách (a zvláště těch panelákových)...
Home office aneb příjemné pracovna v bytě díky několika jednoduchým trikům... Doba se mění a domov se stává stále častějším místem, odkud si lidé vydělávají. Aby šla práce dobře od ruky, je třeba mít pohodlné a klidné místo, které nabízí vše, co člověk ke své práci potřebuje. V...
Efektivní úpravy obývacího pokoje, které zvládnete za víkend Potřebuje váš obývací pokoj nějaké změny, ale nemáte na to dostatek času ani financí? Ne vždy je třeba se pouštět do velkých projektů. Stačí několik jednoduchých změn a váš obývák může získat nový svě...