Nejlepší skandinávské trendy pro váš byt

Skandinávský design – spojení mezi minimalismem a funkčností – je výrazným trendem formujícím se už od počátku 20. století. I dnes však z nordického regionu přicházejí nové a nové nápady, které ovlivňují vzhled interiérů po celém světě. Inspirujte se a nechte se vtáhnout do světa severských bájí.

I věšák na prádlo musí mít duši a styl

Američané jsou známí tím, že se za vyváženým a jednoduchým životním stylem a prostorem neustále jen honí. Ale například Švédové – ti ho prostě žijí. Heslo „ani málo ani moc“ je základem skandinávského stylu a jakmile jej jednou vyzkoušíte, bezesporu si jej zamilujete.

Jednou ze základních vychytávek je využití skladovacích prostorů a nábytku jako designových prvků. To, co by v běžném interiéru bylo jen běžným úložným prostorem, je ve skandinávském designu ústředním a nápaditým prvkem. Polička, košík nebo věšák, to vše musí být zároveň uměleckým dílem, a ne jenom funkčním příslušenstvím.

Na výrazné a křiklavé barvy v těchto severských trendech příliš nenarazíte, ale například na chladnou modř určitě ano. Krásně vyniká ve světlém interiéru, a přitom je stále příjemně tlumená a nevyzývavá. K chladným večerům na severu také patří různé kůže, kožešiny a ovčí rouna, které lze nahradit i reálně vyhlížejícími umělými napodobeninami.

Pryč s technologiemi

Pokud bychom se zaměřili na detaily, Skandinávci jednoduše milují přírodu, a proto jsou pro ně přírodní motivy na prvním místě. Hodně oblíbené je například peří, které se objevuje na tapetách či textiliích, své místo zde má i přírodní kůra.

O velkém spojení s přírodou hovoří i fakt, že by v každém takto inspirovaném interiéru mělo být místo bez moderních technologií. Malá místnost nebo aspoň kout, kde není televize, počítač nebo mobil –  jakási osobní svatyně k nalezení vnitřního klidu a užití si vlastního bytí i příjemného okolí.

Takovým místem může být například ložnice v paletě uklidňujících šedých a krémově bílých odstínů, které jsou kombinovány s přirozenou strukturou bavlněného povlečení, pletených přehozů nebo ovčí vlny. Dřevěný nábytek je pak ideálním doplňkem.

Dřevo a chatařský styl obecně je pro skandinávský design velice důležitý, a i když se točí hlavně kolem Švédska, své místo zde mí i Finsko. Finové milují venkov, jednoduché a zdravé jídlo a klid. Skandinávský styl tak není čistě jen o designu, ale o spojení s přírodou, klidu, tichu a příjemném pocitu z životního okolí.

Přečtěte si také

Byt á la open space: Jak sladit velký prostor v ucelený prvek? Open space interiéry získávají v České republice stále více na oblibě. Takovéto otevřené bytové dispozice jsou typické velkým prostorem, větším množstvím světla i rozdělením do jednotlivých zón, aniž ...
Bydlení pro alergiky musí splňovat určitá pravidla Žít s alergií (ať už je to alergie na cokoli) není žádný med. Alergici se musí svému zdravotnímu stavu hodně přizpůsobovat a v mnohém se omezovat. Jednou z věcí, na kterou je potřeba myslet, je zařídi...
Moderní lité podlahy do každého bytu Uvažujete nad pořízením nové podlahy, která by vašemu bydlení dodala úplně jiný nádech? Investice do podlahové krytiny může být investicí na několik let, proto je určitě na místě vybírat pečlivě a své...