Pěstování květin v bytě

Květiny pro mnohé z nás představují nejen zálibu, ale především dekoraci v interiéru. Je pravda, že místnost rázem vypadá úplně jinak, když jí zdobí rozkvetlé rostlinky, že je to tak? Pokud i vy patříte k nadšencům, kteří si rádi vlastnoručně něco vypěstují a rostlinku si tak doslova vypiplají, pak jsme rádi, že si čtete dnešní článek.

V bytě si můžete vypěstovat prakticky cokoli. V jednom z našich článků jsme vám radili, jak v bytě pěstovat bylinky. Dnes se budeme soustředit na květiny, které jsou krásné na pohled, ale dokážou nám pomoci třeba i s vlhkým ovzduším. Teď už ale na nic nečekejme a hurá na to!

Co budete pěstovat?

Nejdříve byste si určitě měli ujasnit, jakou rostlinu budete pěstovat. Výběr je opravdu pestrý, v bytech se často objevují například orchideje, nechybí oblíbené voskovky, někdo si dokonce doma pěstuje citrusy! Záleží tedy jen na vás, co se doma rozhodnete pěstovat, určitě je z čeho vybírat.

Jak pěstovat orchideje

Vzhledem k tomu, že orchideje patří mezi nejoblíbenější rostlinky, které můžete pěstovat i v bytě, zaměříme se jako první právě na ně.

Pro pěstování orchidejí v bytě nepotřebuje kdovíjak náročné pomůcky. Orchideje se dají pěstovat v květináčích, potřebují vzdušný a lehce kyselý substrát – zkušení pěstitelé doporučují substrát, který obsahuje borku a je smíchaný s polystyrenem. Použít však můžete i rašelinový substrát. Vyhovuje jim teplota okolo 20°C, nevystavujte je příliš na přímé sluníčko. Orchideje sice vyžadují denní světlo, přímé sluneční paprsky by jim ale nesvědčily. Co se zalévání týče, nejlépe uděláte, když rostlinu na pár minut do měkké vody, poté necháte chvíli opakovat a tento proces opakujete jednou až dvakrát týdně.

Láká vás pěstování citrusů?

Ani pěstování citrusů v bytě není nevídaným jevem, naopak se jim i v domácích podmínkách daří poměrně dobře, proto si teď něco málo řekneme k jejich pěstování.

Pokud se rozhodnete v bytě pěstovat citrusy, jako první budete muset zajistit vhodnou půdu. Citrusům se nejvíce daří v propustné půdě, použít můžete obyčejný zahradnický substrát a do toho přidat trochu jílu a písku. Určitě ale nezapomeňte na drenáž, která se umisťuje do spodní části květináče. Co se zalévání týče, přizpůsobte množství zálivky danému počasí – v horkých dnech je potřeba zalévat více, když je zima, nevyžadují citrusy takové množství vody.

Nároky na pěstování kokosové palmy

Kokosová palma v bytě ve vás vyvolá pocit, že se nacházíte někde u moře. A proč si takový pocit nedopřát po celý rok? Kokosová palma má krásně syté zelené listy, které mají netypický tvar a poslouží jako skvělá dekorace.

Už určitě tušíte, že palma bude vyžadovat vyšší pozornost. Vzhledem k tomu, že pochází z tropů, budete jí muset zajistit nejen dostatek světla, ale i vhodné živiny, správné vzdušné vlhkosti a zálivku. Kokosová palma vyžaduje bohatou zálivku, především v létě, v zimě je naopak dobré zálivku omezit. Během topné sezony je potřeba palmu pravidelně rosit měkkou vodou, například s pomocí rozprašovače.

Přečtěte si také

5 rad, jak zbavit byt neuspořádanosti Stále uklízíte, myjete okna i podlahy a váš byt vypadá pořád neuklizeně a neuspořádaně? Na vině by mohla být jednoduchá diagnóza: neidentifikovatelný nepořádek. Když žijete v jednom prostoru delší dob...
Originální nápady pro organizovaný byt Jsou-li organizéry něčím, na co se s láskou díváte, máte-li rádi, když má všechno své místo a postava Moniky z přátel je vaším vzorem, pak je tento článek přesně pro vás. Obzvláště v malých bytech je ...
Bytové doplňky dodávají našemu domovu tu správnou jiskru Své bydlení si každý z nás zařizuje k obrazu svému. Zatímco někomu se líbí moderně zařízené bydlení, jiný se zamiloval do venkovského stylu. Jeden preferuje minimalismus, jiný si potrpí na maličkostec...