Pro koho je mezonetový byt dobrou volbou?

Vícepodlažní byty jsou u nás spíše výjimkou. Pokud někdo potřebuje hodně prostoru a láká ho netypické bydlení v bytovém domě ve městě, může to pro něj být zajímavá alternativa. Již název odkazuje k francouzskému slovu maisonette (domeček) a naznačuje, že se může jednat o vhodný kompromis mezi bydlením v bytě a v rodinném domě.

Tak trochu luxus

Mezonetové byty se na trhu s nemovitostmi neobjevují příliš často. Když už, jedná se o prostory v bytových domech obvykle v centru měst. Vzniknou nejčastěji propojením původních dvou bytů, které byly nad sebou. Typické je, že se nachází v nejvyšších dvou patrech domu.

Není jich mnoho, ale zájem je o ně obrovský. Od toho se odvíjí i pořizovací cena. Ta odráží i skutečnost, že se obvykle jedná o byty s větší rozlohou. Mezonetové byty se nabízí spíš jako luxusní alternativa bydlení pro mladé lidi nebo pro rodiny s dětmi.

Prostorné a vzdušné bydlení

Hlavní výhodou těchto bytů je jejich velký prostor. Nabídne dostatek místností i pro početnou rodinu a zároveň tu díky dvěma patrům můžete mít potřebné soukromí. Praktické je oddělení místností na spaní od těch, kde trávíte většinu dne.

Díky schodišti získáte otevřený prostor a celkový dojem z bytu je rázem úplně jiný. Tyto byty bývají originální, můžete při zařizování opravdu využít svou fantazii. Navíc skutečnost, že je byt takto rozložen do výšky, nahrává k objevení mnoha úložných prostor.

Vyšší náklady

Jelikož se jedná o větší byty a ještě rozložené ve více patrech, jsou tu vyšší náklady na vytápění než u klasických bytů. U topení je důležité být obezřetní a předem plánovat, jak jej v bytě rozvrhnout. Je totiž třeba vyhnout se tomu, že místnosti ve vyšším patře budete mít přetopené, kdežto ty vespod budou chladnější.

V létě zase může být potíž, pokud je vyšší patro pod střechou – bývá to tu opravdu vyhřáté. Řešením může být v horkých měsících používání klimatizace. Záleží ovšem na vás, jestli vám vyhovuje.

Schodiště – milované i proklínané

Samostatnou kapitolou je taková celkem drobná věc, jakou je propojení obou pater v bytě. Schodiště může být velkým plusem bytu, ale zároveň jeho nevýhodou. V bytě působí velmi hezky, odděluje od sebe dva prostory, dodává vám pocit, že vlastně bydlíte v domě, máte díky němu soukromí v horním patře.

Nevýhodou se však může stát v momentě, kdy se vám v bytě objeví malé dítě nebo starší méně pohyblivý člověk. I pokud po schodech několikrát denně přecházíte, je lepší vsadit na praktické řešení a zvolit co nejširší a rovné schodiště.

Přečtěte si také

Nepříjemný zápach v bytě? Zbavte se ho jednou provždy! Už se vám někdy stalo, že jste se vrátili domů a hned ve dveřích vás do nosu udeřil nepříjemný zápach? Určitě se shodneme na tom, že to není nic příjemného - natož když si domů pozveme návštěvu a tu m...
Jak vybrat vchodové dveře do bytu? Měly by být bezpečné i líbivé Při výběru vstupních dveří do bytu hraje roli několik hlavních faktorů. Materiál, způsob zabezpečení a v neposlední řadě i vzhled. Bezpečnost i životnost jsou jistě na prvním místě, ale dveře by se vá...
Optimální vlhkost vzduchu v bytě Řešíte příliš vlhký nebo naopak suchý vzduch v bytě? Ať už je to tak či onak, ani jedna varianta určitě není ideální. Udržet v bytě optimální vlhkost vzduchu není tak jednoduché, jak se možná na první...