Tapety nejen na zdi, aneb jak sladit jednotlivé prvky v místnosti

Chcete rychle a bez námahy předělat svůj obývací pokoj, ložnici nebo jinou místnost v bytě? Pak nasměrujte svoji pozornost na hravé tapety, díky nimž snadno dodáte místnosti barvy, vzory i zajímavé textury. Jednoduchá a neutrální základna představuje pro tapety ten pravý odrazový můstek.

Geometrické vzory i výrazné motivy promění zevšednělý nábytek během okamžiku

Pokud máte v bytě jednoduché světlé zdi, nábytek nebo jiné plochy, pak by mohla být renovace prostřednictvím tapet to pravé, co dodá vašemu interiéru šťávu. Práce s tapetami je velice snadná, a proto se jí nemusí bát ani ti, kteří s nimi nikdy nepracovali. Jestliže se přeci jen bojíte, začněte s malými plochami a detaily.

Otapetovat se dá téměř cokoliv – od zdí přes nábytek až po dekorace. Právě nábytek může být onou plochou, na níž se mohou laičtí designéři vyřádit. Pro tapetování jsou vhodné například příborníky v kuchyni, noční stolky, otevřené knihovny nebo různé poličky a také dveře. Základem k úspěchu je očištěný rovný povrch a vaše fantazie. Momentálně jsou velice oblíbené jednoduché geometrické vzory, které dodají interiéru dojem propracované jednolitosti.

Oproti nenápadným a jednoduchým geometrickým vzorům lze vytvořit „výkřik do tmy“ za pomoci výrazného motivu. Chybu neuděláte například s květinovými či botanickými motivy, které mohou být jak na zdech, tak například i na dalším vybavení, jako jsou lampy nebo různé dekorace. Jestliže najdete stejný motiv tapety i textilu, můžete kombinovat pruhy tapet na zdech například se závěsy nebo polštářky.

Ze zbytků tapet lze tvořit originální mozaiky

Zaručený wau efekt lze vytvořit vytapetováním jednoho z rohů v místnosti hodně výraznou tapetou, která bude působit jako ostrý kontrast k jinak jednoduché výmalbě. Vyberte například kout s křeslem nebo pracovním stolem, tapetu pak můžete v menší míře zopakovat i jinde v místnosti.

Nudí vás vaše schody? Odpověď na to, jak je změnit, už znáte. Tapety se dají totiž skvěle využít také jako velice efektivní prvek k úpravě schodů, mimo nášlapné plochy. Skvěle vypadá střídání jednotlivých barev či vzorů, využít lze i tapety imitující dřevo či kámen.

Zbytky tapet rozhodně nevyhazujte. Lze s nimi polepit drobnosti v bytě  – například květináče, věšáky, různé truhličky a malé skříňky nebo vytvořit hravé a originální mozaiky. Již okoukané vybavení díky tomu dostane rázem nový a svěží vzhled a vy se budete cítit jako v novém!

Přečtěte si také

Úložné prostory i v menším bytě? Naučte se je vytvářet Většina lidí, kteří žijí v bytě, časem začínají řešit nedostatek úložných prostorů. Pokud bydlíte jen s partnerem, ještě to nemusí být problém, ale v momentě, kdy máte děti, musíte najít plno míst, ka...
Dle čeho vybírat digestoř? Digestoř je nepostradatelnou pomocnicí v kuchyni. I pokud máte menší kuchyň, bez digestoře se neobejdete – pokud teda v kuchyni aspoň někdy vaříte. Když však vhodně vyberete, podaří se vám z ní udělat...
Ať žije perfekcionismus: Jak v bytě docílit dokonalé symetrie? Někdo se vzhlíží spíše v nepravidelnosti, jiný má naopak rád řád. Interiér o našich osobnostech dosti napoví, jelikož odráží naše představy o dokonalosti. Projektovat místnosti bez předchozích zkušeno...